Montessori hračky pro děti

Montessori metoda výchovy je založena na filozofii Dr. Maria Montessori, která se zaměřuje na individuální přístup k výchově a rozvoji dětí. Tento přístup se opírá o teorii, že každé dítě má vrozený potenciál a touhu se učit a rozvíjet své schopnosti a dovednosti.

Výhody Montessori výchovy pro děti a rodiče

Výhody Montessori výchovy pro děti:

 1. Individuální přístup
  Montessori přístup se zaměřuje na jednotlivé děti a umožňuje jim rozvíjet své schopnosti na míru jejich vlastního tempa a zájmu.
 2. Rozvoj samostatnosti
  Montessori metoda podporuje rozvoj samostatnosti a zodpovědnosti u dětí. Děti jsou vedeni k tomu, aby si vybíraly své vlastní aktivity a řešily své problémy samy.
 3. Rozvoj přirozených schopností
  Montessori přístup se zaměřuje na rozvoj přirozených schopností dětí, jako je motorika, logika a jazykové dovednosti.
 4. Zlepšení komunikačních schopností
  Montessori výchova podporuje rozvoj komunikačních schopností u dětí, což jim pomáhá vyjádřit své myšlenky a názory a být většími komunikátory.
 5. Zvýšení sebevědomí
  Montessori výchova pomáhá dětem rozvíjet sebevědomí a sebeúctu, což jim pomáhá v budoucnu vyrovnávat se s výzvami a překonávat překážky.

Výhody Montessori výchovy pro rodiče:

  1. Flexibilita
   Montessori metoda umožňuje rodičům přizpůsobit výchovu potřebám svých dětí a zajistit jim vhodný prostor pro rozvoj jejich schopností.
  2. Individuální přístup
   Montessori výchova respektuje individuální tempo a zájmy každého dítěte a nabízí jim široký výběr aktivit, které jim pomáhají rozvíjet jejich schopnosti.
  3. Zvýšená samostatnost a sebevědomí
   Montessori metoda dává dětem možnost rozhodovat o tom, co budou dělat, a učí je zodpovědnosti za své činy. Tím pomáhá rozvíjet jejich sebevědomí a samostatnost.
  4. Rozvoj praktických dovedností
   Montessori výchova zahrnuje mnoho praktických aktivit, jako je například vaření, šití nebo práce s nástroji, které učí děti základním dovednostem a rozvíjejí jejich motoriku.
  5. Podpora tvořivosti a fantazie
   Montessori výchova umožňuje dětem prostor k tvoření a fantazii a podporuje jejich přirozenou zvídavost.
  6. Pečlivé sledování vývoje dítěte
   Montessori pedagogové pečlivě sledují vývoj každého dítěte a nabízejí jim pomoc a podporu, kdykoliv je to nutné.
  7. Vytváření silného vztahu mezi rodiči a dětmi
   Montessori výchova vyžaduje aktivní zapojení rodičů do vzdělávacího procesu svých dětí, což pomáhá vytvářet silný a trvalý vztah.

Celkově lze říci, že Montessori výchova nabízí rodičům přístup, který respektuje individuální potřeby a zájmy každého dítěte a pomáhá jim rozvíjet jejich schopnosti, samostatnost a sebevědomí.

Je Montessori výchova vhodná pro všechny?

Montessori metoda není jen pro speciální typ rodin nebo pro ty, kteří mají dostatek finančních prostředků. Může být implementována i v běžných rodinách a může být přizpůsobena tak, aby odpovídala finančním možnostem rodiny. Důležitá je primárně ochotna investovat čas a energii do vzdělávání svých dětí.

Několik tipů, jak implementovat Montessori filozofii do vaší rodiny (levně):

 • Využijte věci, které máte doma: Mnoho Montessori aktivit může být prováděno s věcmi, které máte doma, jako jsou například tácy, sklenice, pouzdra na šperky a další.
 • Nákup levných Montessori nástrojů: Existuje mnoho levných Montessori nástrojů, které lze nakoupit na internetu, jako jsou například pomůcky na rozvíjení jemné motoriky, které mohou být vyrobeny z levných materiálů, jako jsou dřevěné kostky nebo látkové pytlíky.
 • Sdílejte s rodinou a přáteli: Můžete se spojit s jinými rodinami, které implementují Montessori filozofii, a sdílet s nimi nástroje a aktivity.
 • Využijte přírodu: Montessori filozofie zahrnuje mnoho aktivit, které využívají přírodu, jako je sběr kamenů nebo listů, které mohou být zdarma.
 • Navštivte knihovnu: Knihovny často nabízejí knihy o Montessori filozofii a aktivitách, které lze volně vypůjčit.
 • Použijte online zdroje: Existuje mnoho online zdrojů, které nabízejí informace o Montessori filozofii a aktivitách, které lze volně stáhnout.

Důležité je si uvědomit, že implementace Montessori filozofie není o nákupu drahých pomůcek, ale o zaměření se na výchovu a rozvoj dítěte pomocí jednoduchých a přirozených prostředků.

Několik tipů pro výrobu vlastních montessori pomůcek

 1. Výroba Montessori krabice s otvíráním
  Jednoduchá krabice s otvíráním může pomoci dítěti rozvíjet jemnou motoriku a koordinaci rukou. Potřebujete pouze krabici s víkem a nůžky. Na víko nakreslete kruh, čtverec a trojúhelník. Poté pomocí nůžek vystřihněte otvory a hotovo!
 2. Výroba Montessori stavebnic
  Montessori stavebnice jsou skvělým způsobem, jak dítě naučit se základům geometrie a prostorové představivosti. Můžete si je vyrobit z dřeva nebo kartonu. Potřebujete pouze různé tvary a velikosti, které nakreslíte a vystřihnete. Poté nechte dítě, aby si s nimi hrálo a skládalo různé tvary.
 3. Výroba Montessori paměťových karet
  Paměťové karty jsou skvělým způsobem, jak pomoci dítěti rozvíjet paměť a schopnost rozeznávat různé předměty. Potřebujete pouze karton a nůžky. Nakreslete různé předměty, jako jsou ovocné druhy, zvířata nebo geometrické tvary, a vystřihněte je. Poté nechte dítě, aby si je pamatovalo a skládalo je dohromady.
 4. Výroba Montessori puzzle
  Montessori puzzle pomáhají dítěti rozvíjet schopnost rozlišovat tvary a barvy. Potřebujete pouze karton a nůžky. Nakreslete různé tvary a vystřihněte je. Poté nechte dítě, aby si je skládalo dohromady.
 5. Výroba Montessori pískoviště
  Montessori pískoviště pomáhají dítěti rozvíjet hmatové a vizuální vnímání. Potřebujete pouze krabici a rýži nebo jiné malé materiály, jako jsou korálky nebo kameny. Naplňte krabici, nebo starou vaničku materiálem a nechte dítě, aby si s ním hrálo.
 6. Třídění podle barvy
  S pomocí kartonových krabiček a několika kousky barevného papíru si můžete snadno vytvořit pomůcku pro učení se třídění podle barev. Stačí vám vystřihnout kousky papíru v různých barvách a dítěti ukázat, jak je má třídit podle barvy do připravených krabiček.
 7. Hra s překážkami
  Pomůcku pro rozvoj jemné motoriky a koordinace pohybů si můžete vyrobit z krabice a několika trubiček od toaletního papíru. Stačí vám na krabici vystřihnout otvory a do nich vložit trubičky. Dítě si pak musí pomocí lopatky nebo lžičky přemístit kuličky z jedné strany krabice na druhou, přičemž se musí vyhnout překážkám.

Výuka Montessori metodou vyžaduje jen trochu kreativity a úsilí, ale může být velmi cenově dostupná a zároveň velmi užitečná pro rozvoj dětí.

Váš oxybul.cz